Správnou péčí o vůz prodloužíte jeho životnost
Výrobci automobilů musí dodržovat stále přísnější podmínky ochrany ovzduší. V současné době má každé nové auto ve výfuku filtr pevných částic, který ale najdeme i u některých starších vozidel. Pro dieselové motory vyráběná od roku 2009 je tento filtr dokonce již povinný.
Funkce filtru
Filtr pevných částic je v podstatě lapačem sazí obsažených ve výfukovém potrubí. V minulosti byly tyto částice viditelné i pouhým okem. Dnes jsou sice menší, ale ovzduší stále znečišťují. Jelikož obsahují rakovinotvorné látky, nesmějí vozidla bez filtru pevných částic projít STK. Pro tento filtr se v České republice, Německu a některých dalších zemích používá označení DPF.
Je součástí výfuku a zachytává hrubé nečistoty produkované v naftovém motoru při spalování nafty. Samozřejmě se časem zanáší, čímž dochází k postupné ztrátě jeho funkčnosti. Je-li zanesen silněji, trpí pak motor i některé další části vozidla. Jeho životnost je ovlivňována stylem jízdy a dalšími faktory, ale obecně vydrží 80 až 250 tisíc kilometrů. K vypalování sazí a čištění dpf dochází při zvýšení rychlosti alespoň na 100 km/hod.
Renovace a čištění filtru
Silně zanesený filtru lze vyčistit a renovovat. Znečištění se projeví snížením výkonu motoru, který přestane táhnout. Pak je třeba nechat filtr vyčistit ve specializované firmě, která provádí renovaci a čištění filtru pevných částic. Zde je filtr překontrolován endoskopickou kamerou a následně šetrně vyčištěn. Nedochází k žádnému mechanickému narušení a po renovaci vydrží filtr stejnou porci kilometrů jako před ní.
Výměna oleje
Není jistě třeba zdůrazňovat úsloví „kdo maže, ten jede“. Pro automobil to platí dvojnásobně, ale také záleží na kvalitě oleje. Motorový olej má za úkol zabezpečit mazání motoru, ovšem časem se do oleje uvolňují mikroskopické kovové částice, které olej znehodnocují a motor se může poškodit. Proto je nutné dodržovat předepsané termíny, kdy je bezpodmínečně nutná výměna auto oleje.
Výměna čelního skla
Dobrý výhled je pro bezpečnou jízdu základní nutností. Proto se vyplatí nechat si u odborníků poradit, zda je vhodnější oprava nebo celá výměna čelního skla. Rozhodně by se tento úkon neměl odkládat, jelikož i vlasové trhlinky se postupně rozšiřují. Zejména za tmy, kdy na vás svítí protijedoucí vozidla, se světlo díky trhlinkám může různě lámat a zhoršit vaši viditelnost.